Šetrné praní (nejen) pro alergiky

Jak poznáte, že je třeba změnit prací návyky:

Alergie se může projevovat tak, že Vaše pokožka začne negativně reagovat. Může dojít k zarudnutí, svědění, šupinatění pokožky či otoku. Někdy to může nastat hned po obléknutí, jindy až po několika hodinách nošení čerstvě vypraného prádla.

Pokožka nemusí být nutně jediný indikátor nešetrných přípravků. Už se vám někdy stalo, že se vám spustila rýma při skládání čerstvě vypraného prádla? Nebo se malí pomocníci rozkašlali či začali smrkat krátce po tom, kdy jim oblékli čerstvě vyprané oblečení? Často se alergie nemusí projevit na kůži, ale v souvislosti s kašláním, rýmou a obdobnými respiračními potížemi. Za to mohou především výrazná chemická složení a parfemace, na které mohou vznikat alergie.

 

Jak změnit prací návyky?

První změna ve vašem praní, by určitě měla být změna pracího prostředku nebo aviváže. Ačkoli může být prostředek šetrný, přesto může obsahovat látky, které jsou zrovna pro vás dráždivé. Možná jste nevěděli, že mimo jiné to mohou být i obsažená zahušťovadla, která třeba právě vám nesednou. Pokud však pociťujete svědění kůže, je dobré vylouči variantu, že to není z nově nakoupeného oblečení. 

 

Další důležitý návyk je praní oblečení ihned po zakoupení. Někdy jsme natěšení z nového kousku tak moc, že si ho vezmeme na sebe, anebo jsme nové oblečení vyprali pouze na krátký 15-20 minutový program. A pak, když se nám objeví vyrážka, přisuzujeme ji často pracímu prostředku. V takovém případě však nemusí jeho změna pomoct. Nové oblečení při výrobě prochází bělením, barvením a nakonec apretací. Mimo to, než se dostane tento kousek oblečení až k vám, projde spousty rukama různých lidí, spoustou míst, tudíž nikdy nevíte, co vše se mohlo na oblečení nachytat. Proto je třeba nové oblečení vyprat na dlouhý program, a na nejvyšší možnou teplotu uvedenou na štítku výrobce vašeho nového kousku.

 

Podle čeho vybírat prací prostředky:

Máma pro vás udělala rešerši a seřadila prací prostředky do tří kategorií: 
  1. HyperEkologické - to jsou prostředky, které mají zpravidla nižší účinek, jsou založeny na citrátech a doporučuje se s nimi prát nad 60 stupňů, aby bylo prádlo opravdu čisté. Avšak obsahují čistě přírodních složky.

  2. ExtraÚčinné - prostředky, se kterými odmastíte i velkou mastnotu, působí dobře na skvrny, vždy provoní vaše prádlo velmi silnou parfemací, můžete s nimi prát krátkým programem i ve studené vodě a přesto bude vaše prádlo čisté. Obsahují ale více chemických látek, aby například bílá barva vydržela dlouho bílá a celkově prádlo zářilo čistotou.

  3. EkoPlus kompromis - zde se jedná prostředky, které volí zlatou střední cestu. Složení je šetrné, bez barviv, parfemací a třeba, bez zbytečných škodlivin, pěnidel či dráždivých zahušťovadel. Navíc jsou snadno odbouratelné v přírodě. Zároveň jsou tyto výrobky vyváženy nezbytnými látkami, abyste prádlo mohli prát i při nižších stupních a vaše prádlo tak zůstalo krásně čisté. 

 

Pokud jste se našli ve 3. kategorii, pak jste tady správně. Mámino čisto nabízí prostředky, které jsou ideální pro hospodyňky tíhnoucí k čistotě, avšak zároveň jim záleží na přírodě a šetrném úklidu. Pro ty citlivější z nás nabízí Máma Prací gel SENZITIV, který je šetrný k problematické alergenní či atopické pokožce. Neobsahuje dráždivá zahušťovadla, rozjasňovače, barviva ani syntetickou parfemaci, která by mohla dráždit.