Jak prát dětské oblečení, aby bylo opravdu (maminkovsky) čisté?

 

Očekáváte příchod miminka a zajímá vás, jak správně o nejmenší oblečky pečovat? Dětská pokožka je oproti dospělé mnohem tenčí a jemnější, a tudíž i náchylnější k dermatologickým obtížím. Proto je třeba k praní přistupovat opatrně. Přináším vám pár tipů, jak oblečení dokonale vyčistit, a přitom neublížit pokožce vašeho dítěte.

 

Začněte s praním výbavičky

Jelikož jsou poslední týdny těhotenství velmi náročné, je dobré se na příchod miminka připravit s předstihem. Už podle rad našich babiček by se měl každý dětský kousek prát a žehlit kolem 30. týdne těhotenství. Ušetříte tak spoustu času, který po porodu můžete věnovat péči o miminko. 

 

Nové oblečení před použitím vyperte

I když se může zdát, že nově zakoupené oblečení je čisté, nemusí to být pravda. V nepoužitém oblečení totiž mohou ulpívat zbytky barev a chemikálií z výroby. Navíc nikdy nevíte, kdo na oblečení před vámi v obchodě sahal. Doporučuji proto nový kousek před použitím vyprat a ideálně i vyžehlit, abyste se vyhnuli výše zmíněným nástrahám. 

 

Perte v pračce, ideálně na 40-60 °C

Pro dětské prádlo je obzvlášť důležité, aby v něm nezůstaly žádné bakterie. Pokud chcete mít jistotu, že oblečení vašeho dítěte bude opravdu čisté, vyhněte se praní v ruce, ale používejte automatickou pračku

Ideální je prát dětské oblečení zvlášť a nepřidávat k němu své prádlo. Dříve bylo zvykem veškeré kojenecké oblečení vyvářet, to už dnes není potřeba. Pro zahubení většiny bakterií a roztočů stačí prádlo miminka vyprat v rozmezí 40-60 °C. Pokud je prádlo extrémně znečištěné, řiďte se maximální teplotou uvedenou na štítku oblečení. Na tuto maximální teplotu je také dobré vyprat oblečení předtím, než do něj své miminko poprvé obléknete. 

 

 

Vybírejte prací prášek určený pro děti

Běžné prací prášky obsahují mnoho chemických látek, které mohou pokožku vašeho dítěte dráždit a vyvolat alergii. Proto vždy vybírejte prostředky, které mají na obalu uvedené, že jsou vhodné pro praní dětského oblečení, citlivou pokožku či alergiky. Většinou je poznáte podle označení „sensitive“ nebo „na citlivou pokožku“. Mezi Máminymi produkty najdete takto označený Prací gel SENZITIV.

Při praní přidejte jeden cyklus máchání navíc, aby se z prádla vyplavily opravdu všechny nežádoucí látky. 

 

Vynechejte aviváž

I když aviváž umí prádlo krásně provonět a změkčit, u dětské pokožky mohou některé přípravky vyvolat kožní problémy. Pokud ale aviváž používat chcete, bude lepší počkat až od půl roku dítěte. Vyzkoušet můžete moji Květinkovou aviváž neobsahující žádné zbytečné chemické látky, které by mohly pokožku podráždit. Co ale platí, vždy sledujte reakci pokožky vašeho dítěte.

 

 

Použijte žehličku

Kdyby po vyprání přece jenom v oblečení zůstaly některé bakterie, žehlička a její vysoké teploty v kombinaci s párou se postarají o jejich zahubení. Zároveň prádlo žehlením změkčíte, takže prospějete nejen zdraví, ale i pohodlí vašeho miminka. Protože dětské prádlo obsahuje spoustu ozdob a obrázků, mělo by se žehlit naruby, aby ho žehlení nepoškodilo. 

 

Látkové pleny stačí prát na 60 °C

Pokud používáte pro miminko látkové pleny, perte je na 60 °C. Vyvařovat je nemusíte, jen pokud by vaše dítě trpělo průjmy nebo jste z nich cítili nepříjemný zápach. V tom případě je vyperte v pračce na 90 °C. Kromě toho by se pleny měly prát odděleně a po použít je ihned opláchnout a nechat odmočit ve vodě předtím, než je dáme do pračky.