Jak vybrat správný prací prostředek?

 

Jak z nepřeberného množství pracích prostředků nabízených na trhu vybrat ten správný? První otázkou nejčastěji bývá, zda zvolit prášek nebo raději prací gel. Aby bylo vaše rozhodování snazší, rozhodla jsem se pro vás shromáždit všechny důležité informace, které potřebujete k výběru toho nejvhodnějšího pracího prostředku. 

 

Kdy zvolit prášek

Sypké prací prostředky se především zaměřují na odstraňování skvrn a udržení bělosti. To znamená, že pokud máte velmi znečištěné prádlo a chcete jej co nejlépe vyprat, nejvhodnější volbou bude prášek. Je ideální také pro praní utěrek, ručníků, povlečení a dalšího prádla, které obvykle pereme na vyšší teploty.

U běžných pracích prášků se nejčastěji setkáváme s výhradami, že se látky v nich obsažené nerozloží v přírodě. Dnes už však existuje řada komponentů, kterými se tyto látky, mezi které patří mimo jiné i fosfáty, nahrazují šetrnějšími variantami - ekologickými zeolity v kombinaci s dalšími účinnými látkami, například polykarboxyláty.

Mámino čisto nabízí pětikilové balení Pracího prášku ENZYM, který je dobrým kompromisem mezi šetrností a účinností. Obsahuje přírodní látky na bázi jílu, jenž pomáhají zbavit se mastnoty a dalších nečistot z vašeho prádla. Díky přidaným bioaktivním látkám můžete prát v širokém rozsahu teplot. Na mém Facebooku a Instagramu právě probíhá soutěž o tohoto pomocníka, tak se nezapomeňte zapojit.

Prací prášek je vhodný pro všechny druhy praček a při použití se jeho teplotní rozmezí pohybuje od 30 do 90°, což patří mezi jeho velké přednosti. 

Mámin prášek udrží vaše světlé či bílé prádlo rozzářené a zabrání zešedivění, protože obsahuje optické zjasňovače. Stará se tak o delší životnost vašich textilií.

 

Výhody tekutého prostředku

Pro barevné prádlo, běžné oblečení, halenky a jemnější kousky je ideálním prostředkem prací gel. Je šetrný vůči barvám, vypere i některé drobné skvrny. Mámin Prací gel UNIVERZÁL je snadno odbouratelný v přírodě a neobsahuje umělá barviva. Jeho hlavní výhodou je, že neobsahuje bělidla, které blednutí barev zapříčiňují, a proto jej lze použít jako univerzální prostředek na různé druhy a barvy vašeho oblečení.

Gel lze použít při ručním praní i kratších programech. Působí totiž okamžitě od startu praní, a proto dosahuje vysoké účinnosti. 

Nejlepším řešením je mít doma obě varianty a volit podle toho, jaký máte zrovna typ prádla. Pokud ho chcete důkladně vyprat od skvrn a nečistot, sáhněte po prášku. Pro rychlé praní použijte gel. Já například používám sypký prášek na manželovo pracovní oblečení, utěrky, ručníky, kapesníky, ubrusy a ložní prádlo. Gel zase využívám na černé a barevné oblečení. Na záclony a závěsy je pak ideální použít také aviváž či parfém do sušičky, který krásně provoní celý váš domov.

 

 

Pozor na výskyt alergenů

Testy ukazují, že valná většina tekutých výrobků obsahují velké množství alergenních látek. Všichni výrobci by měli uvádět na etiketě,  pokud jejich množství přesáhne hodnotu 100 mg/kg. Ani to ale nemůže zajistit vyhnutí se nežádoucí reakcí. O výběru vhodného pracího prostředku pro alergiky jsem věnovala speciální článek, který najdete na mém blogu

 

Myslete na přírodu, ale i účinnost

Běžné prací prášky obsahují nadbytečné chemické látky a alergeny, barviva, zahušťovadla, pěnidla, parfémy a změkčovače. Ne vždy ale znamená, že co je čistě ekologické, je i účinné. Některé látky, které ekologičtí výrobci mohou zavrhovat, jsou podle mě prospěšné, pomáhají účinnému vyprání a zbavení bakterií. Jednou z takových látek jsou například enzymy. Enzymy jsou detergenty, které rozkládají různé molekuly nečistot, odstraňují mastnotu, proteinové a další skvrny. Navíc pronikají do tkanin, kde díky rozjasňovacímu účinku pomáhají udržovat vzhled. Sice nelze enzymy považovat za přírodní komponenty, nicméně si bez nich nedovedu představit kvalitně vyprané prádlo, ve kterém nezůstávají zbytky staré špíny.

 

Zvolte kompromis mezi ekologičností a účinností

Mámino čisto si na nic nehraje. Naše výrobky jsou zkrátka vyváženým kompromisem, který vám má přinést radost z toho, že šetříte přírodu, ale zároveň vám má dobře vyprat špinavé prádlo. Je šetrné k pokožce, domácímu rozpočtu i okolí, ve kterém žijete - je snadno odbouratelné v přírodě a díky rodinnému balení nevzniká tolik plastového odpadu.